Rynek nieruchomości Najem

Podsumowanie roku 2022- rynek najmu

Źródło: PIXABAY.PL

Rok 2022 upłynął pod znakiem wielkiego popytu na wynajem mieszkań. Był to bardzo dobry okres dla wynajmujących, ceny szybowały w góre a dostępność dobrych lokali sukcesywnie się kurczyła.

Spis treści:

Przyczyny boomu na wynajem

Głównymi powodami obserwowanego boomu na rynku wynajmu była wojna na Ukrainie, w wyniku której do Polski przyjechało bardzo dużo osób szukających dachu nad głową. Początkowo właściciele nieufnie podchodzili do wynajmowania swoich lokali dla osób z Ukrainy. Sytuacja zmieniła się wraz z wejściem w życie Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która ułatwiła wynajem w ramach najmu okazjonalnego. Pod koniec wakacji, kiedy studenci ruszają z poszukiwaniami mieszkania, ogłoszenia znikały z godziny na godzine a żakowie odstraszeni problemami z dostępnością mieszkań oraz wysokimi cenami przenieśli swój wzrok w kierunku wynajmu pokoi. Drugim bardzo ważnym czynnikiem przekładającym się na sytuację była wysoka inflacja odzwierciedaljąca się wzrostem cen. Trzecim ważnym powodem były wysokie stopy procentowe, które odbiły się na podnoszeniu cen wynajmu, ponieważ właściciele przerzucali większe koszty kredytów na swoich najemców. Poziom stóp procentowych negatywnie odbił się na ilości udzielonych kredytów- i skutkował wzrostem zainteresowania wynajmem.

Wzrost cen wynajmu o 30%

Zgodnie z raportem EXPANDER, średnia wysokość czynszu w Krakowie wyniosła pod koniec roku 60 zł/m2(bez opłat administracyjnych i mediów) co stanowi wzrost wzgledem roku 2021 aż o 33%. Wynajem 2-pokojowego mieszkania o powierzchni 50 m2 to wydatek 3 000 zł- jeżeli doliczymy do tego opłaty administracyjne oraz zużycie mediów wychodzi niebagatelna kwota 4 000 zł. Dla przypomnienia kwota płacy minimalnej w Polsce w 2022 roku wynosiła 2 209,56 zł netto a wysokość tzw średniej krajowej kształtowała sie na poziomie 5 004,38 zł netto. Wnioski są jasne- wynajem mieszkania w 2022 roku do tanich nie należał.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Raportu Expandera i Rentier.io – Najem mieszkań, podsumowanie 2022 r.

Prognoza na rok 2023

Jaki będzie 2023 rok? Prognozy analityków wskazują, że obecna polityka Rady polityki pieniężnej w kształtowaniu poziomu stóp procentowych powinna stopniowo zwiększać dostępność kredytów oraz zmniejszać zainteresowanie wynajmem na rzecz zakupu. Jeżeli trend stopniowego (chociaż powolnego) spadania poziomu inflacji się utrzyma to powinno znaleźć to odzwierciedlenie w ustabilizowaniu cen wynajmu. Największą zmienną stanowi sytuacja na Ukrainie, obecnie dużą część popytu na wynajem stanowią uchodźcy z Ukrainy- znacząca większość po zakończeniu wojny powróci do kraju co zaskutuje zwiększeniem podaży na rynku mieszkań.

Scroll to Top